Pierwszy fundusz ETF oparty o bitcoina z akceptacją prospektu przez KNF
17 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) udzieliła zezwolenia na stworzenie funduszu Beta ETF Bitcoin, opartego o największą pod względem kapitalizacji kryptowalutę, czyli bitcoina. Zatwierdzenie prospektu przybliża nas do przyjęcia polskiej ustawy o kryptoaktywach?
Po tym, jak w maju PZU TFI zapowiedziało fundusz inPZU Bitcoin, do gry o klientów zainteresowanych inwestycją w kryptowaluty włącza się Beta ETF. Zatwierdzenie prospektu funduszu może oznaczać, że zbliżamy się do uchwaleniu polskiej ustawy o kryptoaktywach (MiCA), nad którą 12 czerwca obradował Stały Komitet Rady Ministrów.
KNF zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin
Cierpliwość popłaca
Już na początku roku pisaliśmy, że Beta ETF jest jedyną instytucją, która w tamtej chwili starała się o utworzenie funduszu ETF opartego o notowania bitcoina. Portfel Beta ETF Bitcoin w całości składać się będzie z kontraktów terminowych futures na popularną kryptowalutę.
Napływy kapitału do funduszy ETF opartych o bitcoina w USA
Źródło: Farside Investors
„Beta ETF Bitcoin to kolejny nasz produkt, który wkrótce wprowadzimy na GPW w Warszawie. Będzie to zupełnie nowy rozdział dla krajowego rynku kapitałowego. Inwestorzy zyskają możliwość inwestowania w bitcoina za pośrednictwem wystandaryzowanego instrumentu finansowego, który będzie jednocześnie transparentny i zgodny z regulacjami polskiego rynku. Fundusz będzie działał w oparciu o polskie przepisy prawa, na podstawie których Beta ETF od 6 lat dostarcza na rynek sprawdzone rozwiązania. Ekspozycja na kryptowalutę bitcoin będzie realizowana poprzez kontrakty futures na bitcoin, co jest rozwiązaniem bezpiecznym i efektywnym. Ponadto, z myślą o polskich inwestorach, fundusz będzie stosował strategię zabezpieczania ryzyka walutowego, dzięki czemu inwestorzy będą w mniejszym stopniu narażeni na ryzyko kursowe USD/PLN” komentuje Kazimierz Szpak, prezes Beta TFI oraz zarządzający aktywami Beta ETF w AgioFunds TFI.
Mimo akceptacji przez KNF, Komisja w komunikacie wielokrotnie zwraca uwagę na ryzyka związane z inwestycją w kryptowaluty oraz ich dużą zmienność. Co więcej, angażujący środki w produkt ciągle narażeni są na ryzyka właściwe dla kryptowalut.
PZU TFI z alternatywą
28 sierpnia w sprzedaży pojawić ma się inPZU Bitcoin, również oferujący możliwość inwestycji w kryptowaluty. Produkt ten będzie funduszem indeksowym śledzącym Bloomberg Bitcoin Index.
Notowania bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy
„Fundusz dąży do odzwierciedlenia ceny kryptowaluty bitcoin wyrażonej w dolarze amerykańskim. Realizuje swój cel poprzez inwestycję co najmniej 80% portfela w instrumenty ETC i ETP, których aktywem bazowym jest bitcoin. Co istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, inPZU Bitcoin będzie inwestował głównie w ETC/ETP posiadające zabezpieczenie w postaci realnego bitcoina, a udział poszczególnych instrumentów w portfelu będzie odpowiednio zdywersyfikowany” czytamy w opisie produktu. Warto podkreślić, że fundusz nie może bezpośrednio nabywać bitcoina czy zawierać umów na instrumenty pochodne o niego oparte.
Ustawa coraz bliżej?
W połowie maja zaprezentowano nową wersję polskiego projektu ustawy wdrażającego unijne przepisy o kryptoaktywach MiCA. Eksperci zwracają uwagę, że częściowo odpowiada on na postulaty przedstawicieli rynku poprzez m.in. zmniejszenie opłat za nadzór czy wydłużenie okresu przejściowego do 6 miesięcy. Jak czytamy na stronie KPRM, 12 czerwca Stały Komitet Rady Ministrów zajął się projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Tym samym rosną szansę na realizację następnych kroków, czyli wniesienia projektu pod obrady Rady Ministrów, a następnie skierowania go do Sejmu.