Przejdź do treści

udostępnij:

Pierwszy fundusz ETF oparty o bitcoina z akceptacją prospektu przez KNF

Udostępnij

17 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) udzieliła zezwolenia na stworzenie funduszu Beta ETF Bitcoin, opartego o największą pod względem kapitalizacji kryptowalutę, czyli bitcoina. Zatwierdzenie prospektu przybliża nas do przyjęcia polskiej ustawy o kryptoaktywach?

Po tym, jak w maju PZU TFI zapowiedziało fundusz inPZU Bitcoin, do gry o klientów zainteresowanych inwestycją w kryptowaluty włącza się Beta ETF. Zatwierdzenie prospektu funduszu może oznaczać, że zbliżamy się do uchwaleniu polskiej ustawy o kryptoaktywach (MiCA), nad którą 12 czerwca obradował Stały Komitet Rady Ministrów.

OSZAR »

KNF zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin

Cierpliwość popłaca

Już na początku roku pisaliśmy, że Beta ETF jest jedyną instytucją, która w tamtej chwili starała się o utworzenie funduszu ETF opartego o notowania bitcoina. Portfel Beta ETF Bitcoin w całości składać się będzie z kontraktów terminowych futures na popularną kryptowalutę.

OSZAR »

Napływy kapitału do funduszy ETF opartych o bitcoina w USA

Źródło: Farside Investors

OSZAR »

„Beta ETF Bitcoin to kolejny nasz produkt, który wkrótce wprowadzimy na GPW w Warszawie. Będzie to zupełnie nowy rozdział dla krajowego rynku kapitałowego. Inwestorzy zyskają możliwość inwestowania w bitcoina za pośrednictwem wystandaryzowanego instrumentu finansowego, który będzie jednocześnie transparentny i zgodny z regulacjami polskiego rynku. Fundusz będzie działał w oparciu o polskie przepisy prawa, na podstawie których Beta ETF od 6 lat dostarcza na rynek sprawdzone rozwiązania. Ekspozycja na kryptowalutę bitcoin będzie realizowana poprzez kontrakty futures na bitcoin, co jest rozwiązaniem bezpiecznym i efektywnym. Ponadto, z myślą o polskich inwestorach, fundusz będzie stosował strategię zabezpieczania ryzyka walutowego, dzięki czemu inwestorzy będą w mniejszym stopniu narażeni na ryzyko kursowe USD/PLN” komentuje Kazimierz Szpak, prezes Beta TFI oraz zarządzający aktywami Beta ETF w AgioFunds TFI.

Mimo akceptacji przez KNF, Komisja w komunikacie wielokrotnie zwraca uwagę na ryzyka związane z inwestycją w kryptowaluty oraz ich dużą zmienność. Co więcej, angażujący środki w produkt ciągle narażeni są na ryzyka właściwe dla kryptowalut.
 

"OKX jako jedyny podmiot posiada licencję MiCA na prowadzenie giełdy kryptowalut w UE" – mówi Erald Ghoos, CEO spółki na Europę

PZU TFI z alternatywą

28 sierpnia w sprzedaży pojawić ma się inPZU Bitcoin, również oferujący możliwość inwestycji w kryptowaluty. Produkt ten będzie funduszem indeksowym śledzącym Bloomberg Bitcoin Index.

Notowania bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy


„Fundusz dąży do odzwierciedlenia ceny kryptowaluty bitcoin wyrażonej w dolarze amerykańskim. Realizuje swój cel poprzez inwestycję co najmniej 80% portfela w instrumenty ETC i ETP, których aktywem bazowym jest bitcoin. Co istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, inPZU Bitcoin będzie inwestował głównie w ETC/ETP posiadające zabezpieczenie w postaci realnego bitcoina, a udział poszczególnych instrumentów w portfelu będzie odpowiednio zdywersyfikowany” czytamy w opisie produktu. Warto podkreślić, że fundusz nie może bezpośrednio nabywać bitcoina czy zawierać umów na instrumenty pochodne o niego oparte.

Krypto znów w modzie - 5 spółek z mocnymi rekomendacjami. Zarabiają ci, którzy sprzedają „łopaty”, nie szukają złota

Ustawa coraz bliżej?

W połowie maja zaprezentowano nową wersję polskiego projektu ustawy wdrażającego unijne przepisy o kryptoaktywach MiCA. Eksperci zwracają uwagę, że częściowo odpowiada on na postulaty przedstawicieli rynku poprzez m.in. zmniejszenie opłat za nadzór czy wydłużenie okresu przejściowego do 6 miesięcy. Jak czytamy na stronie KPRM, 12 czerwca Stały Komitet Rady Ministrów zajął się projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Tym samym rosną szansę na realizację następnych kroków, czyli wniesienia projektu pod obrady Rady Ministrów, a następnie skierowania go do Sejmu.
 

Ustawa regulująca rynek kryptoaktywów po konsultacjach. Polska MICA przewiduje niższe opłaty i wydłużenie okresu przejściowego

Udostępnij

OSZAR »